fbpx

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/e/1/e167bc93-3d6e-40c4-8d4e-fbd431da4cdc/krtisskeveci.sk/web/wp-content/themes/hotmagazine/designsingle.php on line 68

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/e/1/e167bc93-3d6e-40c4-8d4e-fbd431da4cdc/krtisskeveci.sk/web/wp-content/themes/hotmagazine/designsingle.php on line 123

Že ste o takomto hrade ešte nepočuli? Niet divu, lebo sa nachádza v maďarskej časti Novohradu a jeho maďarské meno je Hollókő. Ideálne miesto na nenáročný výlet hoci aj s malými deťmi vzdialené od Veľkého Krtíša do 50 km.

Ako sa do Hollókő dostať? Najjednoduchšie je ísť cez Peťov do Szécsény a v strede mesta na križovatke odbočiť doľava (rovno by ste sa dostali do Balassagyarmat). Asi po 12 km sa po dobrej ceste dostanete k odbočke k hradu. Minúť ju môžete len ťažko, lebo ju stráži veľký kovový havran sediaci na kameni. Odtiaľ je to do Hollókő len kúsok. Treba prejsť celú dedinu a na konci zabočiť za cintorínom doľava. Je tam veľké parkovisko. Hneď pri ňom je výborné detské ihrisko, hlavne ak vaše deti milujú šplhanie, lozenie a preliezanie. Poza budovu s WC a suvenírmi vedie lesná cestička, ktorou sa maximálne do 5 minút dostanete ku hradu. Hrad je rozlohou veľmi malý, ale o to viac sa nachodíte po schodoch. Sú z neho krásne kruhové výhľady a v jeho útrobách sa skrývajú zaujímavé expozície. Vstupné na hrad je veľmi prijateľné, pre štvorčlennú rodinu je to asi 10 eur.

Z hradu vedie nebadaná cestička do dobovej dedinky pod hradom. Je veľmi malebná a krásne zrekonštruovaná. Už 30 rokov je zaradená do zoznamu UNESCO. Odporúčam ju navštíviť hlavne v letných mesiacoch, keď je plná vôní, jedla, hudby a sú otvorené malé obchodíky ponúkajúce tradičné výrobky. Ak vám hrad ani dedinka stačiť nebudú, môžete využiť niekoľko značených turistických chodníkov v blízkom okolí.

Pri ceste späť odporúčam krátku zastávku pri tzv. ropíku (malá železobetónová pevnosť z medzivojnového obdobia). Z Peťova treba zabočiť na Kiarov. Keď miniete odbočku na Kováčovce, tak napravo od cesty asi o 50 m zbadáte starý zarastený dom (samota Hladovec). Tesne vedľa neho sa nachádza bunker. Presne oproti cez cestu sú aj zvyšky mosta cez Ipeľ, ktorý bol zničený v roku 1944. Bunker je zarastený, a tak ho z cesty vôbec nevidieť. Pravdepodobne všetky podobné bunkre sú v našom regióne zničené a tento je jediný zachovaný.

Tento článok vznikol v spolupráci s Mgr. Petrom Bobáľom zo Základnej školy Nám. A. H. Škultétyho, ktorý, o.i. založil a vedie turistický krúžok. Cieľom krúžku je, aby žiaci spoznali svoje okolie a  naučili sa pohybovať a  správať sa v prírode.

0 Komentárov

Komentovať

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password