Novinky

Kam na víkend? Dačov lom

Téma:

V okrese Veľký Krtíš sa nachádza 69 výnimočných obcí a 2 krásne mestá. Každá obec má svoj zaujímavý príbeh a špecifickú ľudovú […]

Zdieľať príspevok

V okrese Veľký Krtíš sa nachádza 69 výnimočných obcí a 2 krásne mestá. Každá obec má svoj zaujímavý príbeh a špecifickú ľudovú kultúru. Obec Dačov Lom si väčšina z nás spája so zimným obdobím a miestnou lyžovačkou. Túto obec sa však oplatí navštíviť aj počas ostatných ročných období.

Dačov Lom sa nachádza severozápadne od Veľkého Krtíša. Leží v centrálnej časti Krupinskej planiny v regióne Hont. V obci žije približne 430 obyvateľov.

Obec je relatívne dobre dostupná. Tí odvážnejší môžu okrem tradičnej autobusovej dopravy, či cesty autom vyskúšať aj cyklotúru. Na výber sú pritom dve varianty, ako sa do obce dostať.

Prvou, jednoduchšou, je využiť cestu II. triedy vedúcu od Veľkého Krtíša, cez Modrý Kameň až do Pliešoviec. Trasa je dlhá 35,4 km a čaká na vás prevýšenie 584 metrov. Cestu by ste mali zvládnuť do dvoch hodín.

Druhá možnosť je vybrať sa smerom Čebovce.  Na čebovskej križovatke odbočíte doprava (pokiaľ idete v smere od Veľkého Krtíša) a zamierite smerom na Sucháň. Táto trasa vedie cez krásnu prírodu a je tu menej intenzívna premávka. Vozovka je taktiež vo výbornom stave. Po príchode do Sucháňa pokračujete po hlavnej ceste a po niekoľkých kilometroch za obcou sa napojíte na cestu II. triedy, ktorá vedie z Pliešoviec až do Slovenských Ďarmot. Na križovatke ciest odbočíte doprava a pokračujete smerom na Dačov Lom. Späť sa môžete vrátiť po vyššie opísanej prvej variante. Túto trasu môžete prejsť aj opačne (Veľký Krtíš – Dačov Lom – Sucháň – Čebovce – Príbelce – Veľký Krtíš). Druhá varianta je skôr pre schopnejších cyklistov a meria  49,4 km. Čaká na vás prevýšenie 751 m. Cestu by ste mali zvládnuť do troch hodín.

V obci Dačov Lom si môžete prehliadnuť zaujímavé ľudové domy z 19. storočia. Sú to kamenné štvorpriestorové až päťpriestorové stavby. Tieto domy nájdete po celej dedine. Do dnešného dňa ostali nezrekonštruované.

V obci sa nachádza aj múzeum – tzv. Izba ľudových tradícií. Múzeum je situované hneď vedľa kostola. Nachádza sa v ňom viac ako 1700 exponátov, ktoré doň priniesli najmä obyvatelia obce. Je rozdelené do troch častí. V prvej sú exponáty, ktoré sa týkali života, obliekania a celkovej ľudovej kultúry predkov. Prehliadnuť si tu môžete historické fotografie obce, tradične zariadenú izbu a kuchyňu i predmety remeselnej výroby, kroje či staré modlitebné knižky. Druhá časť pozostáva z exponátov, ktoré pochádzajú z obdobia od roku 1945 po súčasnosť. Treťou časťou je výstavka duchovného sveta človeka, ktorý žil v dedine. Nájdete tu vystavené bohoslužobné knihy, oltárne rúcha, ale aj bohoslužobné potreby, ktoré sa používajú pri službách Božích.

Tak šup šup. Ide sa spoznávať okolie nášho mesta 🙂

Tento text vznikol v spolupráci s profesorkou Miroslavou Čopovou a jej študentami z GAHŠ VK, ktorí navštevujú predmet Podnikanie v cestovnom ruchu.

Zdroj: https://mynovohrad.sme.sk/c/20489163/ojedinele-muzeum-laka-aj-ludi-spoza-hranic.html

 

Zdieľať príspevok
<< Späť k článkom