Novinky

Kam na víkend? Do palóckeho Grand Canyonu!

Téma:

Niečo nenáročné po nedeľnom obede? Niečo čo zvládnete aj v botaskách? Niečo aj pre mladých, ale aj pre tých skôr narodených? […]

Zdieľať príspevok

Niečo nenáročné po nedeľnom obede? Niečo čo zvládnete aj v botaskách? Niečo aj pre mladých, ale aj pre tých skôr narodených? Odskočte si pár metrov za hranice a objavte Palócky Grand Canyon!

Označenie Grand Canyon je viac ako lichotivé pre malú roklinku pri dedine Nógrádszakál. Ale pod takýmto názvom ju bežne nájdete aj na internete. Oficiálny názov je Páris patak szurdokvölgye, čo sa dá voľne preložiť ako roklina potoka Páris. Bohužiaľ,potok je väčšiu časť roka vyschnutý. Ak prídete za suchého počasia, tak Vám budú stačiť aj botasky. Inak odporúčam vyššiu obuv, lebo sa poriadne zablatíte. Dokonca po silných dažďoch sa môže objaviť občasne tečúci potok.

Autor fotografie: Mgr. Peter Bobáľ

Najjednoduchší prístup je cez Rároš , kde po prejdení mosta do Maďarska odbočíte na kruhovom objazde na prvom výjazde (smer Szécseny). Asi po dvoch kilometroch neprehliadnite malú tabuľku, ktorá Vás na roklinu upozorní. Odbočka je malá a nenápadná. Asi o 20m je za ňou malé parkovisko.

Roklina sa začína prakticky okamžite po vystúpení z auta. Po pár metroch Vás uvíta novovybudovaný masívny prístrešok s informačnými tabuľami. Je veľmi príjemné, že okrem maďarčiny a angličtiny sú texty aj v slovenčine. Hneď na úvod Vás očarí masívna stena s odhalenými hrubými nánosmi štrku a pieskovca. Ak viete čo máte hľadať, tak môžete v nánosoch objaviť aj odtlačky pravekých rastlín. O niečo ďalej sa našli aj kosti mastodontov, zvierat podobných mamutovi. Po pár metroch sa dostanete na rázcestie. Nedajte sa zmiasť novými schodmi, ktoré vedú von z rokliny a pokračujte na rázcestí doľava. Dostanete sa do najkrajšej časti rokliny. Okolo Vás budú vysokánske steny, odhadom aj 20m vysoké. Môžete pozorovať napr. diery v stenách, ktoré ostali po pravekých stromoch či ukladanie nánosov pravekého mora. Na každom kroku sú tabule, ktoré Vás informujú o všetkom potrebnom. Po niekoľkých minútach chôdze sa dostanete na koniec. Je tvorený kolmou stenou, z ktorej po dažďoch padá vodopád. Po návrate na rázcestie máte dve možnosti – buď sa vyštveráte po krátkom ale prudkom svahu nad kaňon kade vedie zelená značka alebo budete pokračovať druhým ramenom kaňonu. Odporúčam zvoliť druhú možnosť. Na koniec tohto ramena sa dostanete max. za 15 minút. Nie je taká zaujímavá ako prvá časť rokliny, ale je fyzicky náročnejšia. Na konci rokliny je niekoľko chodníčkov vyšliapaných do pravého svahu. Tam nájdete chodník, ktorým sa môžete vrátiť späť (končí na vyššie spomínaných schodoch na začiatku rokliny).

Odtlačok pravekej rastliny. Autor fotografie Mgr. Peter Bobáľ

Ak by ste ale pokračovali po zelenej značke, tak tá Vás dovedie na vrchol kopca. Odtiaľ môžete ísť po zelenej doprava do obce Nógrádszakál. Po asi 1,5km nenáročnej prechádzke bez výhľadov zbadáte vpravo nad sebou kalváriu. Vedie k nej nenápadná odbočka. Je jediná, ktorú stretnete a nemali by ste ju minúť. Neznačeným, ale vyšliapaným chodníkom sa po krátkom stúpaní dostanete priamo ku kalvárii. Výhľady sú dosť obmedzené kvôli stromom. Od kalvárie vedie chodník priamo na asflatku. Cestou môžete ešte obdivovať veľký odkryv pieskovcovej steny. Keď sa dostanete na asfaltku, treba sa pustiť doprava a asi po 700m sa dostanete k parkovisku. Celý tento okruh vrátane rokliny má 4km a rýchlejším tempom sa dá zvládnuť za hodinu. Pri deťoch by som pridal ešte jednu, pretože roklina ich pravdepodobne zaujme a zdrží.

Tento článok vznikol v spolupráci s Mgr. Petrom Bobáľom zo Základnej školy Nám. A. H. Škultétyho, ktorý, o.i. založil a vedie turistický krúžok. Cieľom krúžku je, aby žiaci spoznali svoje okolie a  naučili sa pohybovať a  správať sa v prírode.

Autor fotografie: Mgr. Peter Bobáľ
Zdieľať príspevok
<< Späť k článkom