Novinky

Kam na víkend? Folklórny chodníček

Téma:

Počasie bude mať cez víkend  pravdepodobne premenlivý charakter, preto sme sa rozhodli, že vám dnes dáme niekoľko tipov, z ktorých si […]

Zdieľať príspevok

Počasie bude mať cez víkend  pravdepodobne premenlivý charakter, preto sme sa rozhodli, že vám dnes dáme niekoľko tipov, z ktorých si pri najbližšej príležitosti určite niečo vyberiete. Súčasne vám predstavíme produkt v cestovnom ruchu, ktorý pripravili študentky z triedy sexta v Gymnáziu A. H. Škultétyho na vyučovacom predmete Podnikanie v cestovnom ruchu. Inšpiroval ich folklór, ktorý im učaroval, ľudové tradície, remeslá i zvyky obyvateľov obcí, ktoré by mal správny turista v našom okrese navštíviť. Navrhovaný folklórny chodníček odporúčame absolvovať v smere zo západu na východ, ale nie je to podmienka. Je len na vás kadiaľ sa vyberiete. Produkt bol odprezentovaný na veľtrhu študentských tímov „ Vitajte v našom regióne“ v marci tohto roku. V kategórii najlepší prezentačný tím obsadil tím „A tým naším chotárom…“ 1. miesto v konkurencii 37 tímov z celého Slovenska.

 

Prvou zastávkou nášho folklórneho chodníčka je Hrušov. Ak sa túto rázovitú obec nášho okresu rozhodnete navštíviť, určite nevynechajte prehliadku vínnych pivničiek a ochutnávku tradičnej hruškovice, ktorá preslávila túto dedinu. Hrušov je obcou živého folklóru. Vrcholným podujatím je festival Hontianska paráda, ktorý tento  rok slávi už 23. výročie. Jeho hlavnou myšlienkou je priblížiť tradičný spôsob života v Honte vo forme ukážok postupu ručnej žatvy, cez kosenie, zvážanie, mlátenie, obed na poli až po poďakovanie za úrodu. Zároveň si každý návštevník môže tieto práce sám vyskúšať. Zaujímavosťou a magnetom podujatia sú ,,Hontianske dvory“ – priestory občerstvenia so živou hudbou. Každoročne sa tu stretávajú folklórne súbory z celého Slovenska i zo zahraničia. Okolie obce ponúka aj možnosti na turistiku, či cykloturistiku a pre tých, ktorí neodolajú leňošeniu na lazoch aj agroturistiku.

 

Bátorová – obec svoje meno Bátor-falu, neskôr Bátorová dostala vzhľadom na to, že pozvaní osadníci z Oravy boli smelí a nárazy nepriateľa odrážali stále s úspechom. Maďarské slovo bátor znamená odvážny. V obci je postavená zvonica so zvonom z roku 1740, ktorý vraj priniesla do dediny veľká voda pred 1. svetovou vojnou. Dnes je zvon využívaný pri pohreboch. Návštevníkom odporúčame navštíviť ekomúzeum KUKURIENKA, ktorá charakterizuje gazdovský život. Môžu si tu vyskúšať prípravu tradičného lepníka v kamennej peci a tiež aj ubytovanie a remeselníctvo (tkanie, hrnčiarstvo, košikárstvo). V obci sídli občianske združenie BATHOR, ktorého hlavným cieľom je záchrana a obnova remesiel a miestnych tradícií. V prípade, že sa rozhodnete navštíviť Hontiansku parádu, aj tam si môžete zakúpiť ich výrobky. Mnoho ukážok, skúšania, rozprávania, otázok a odpovedí, hojné pohostenie a príjemné posedenie, to všetko na Vás čaká v obci BÁTOROVÁ.

Príbelce – obec vznikla spojením Horných a Dolných Príbeliec. Nachádza sa tu piesková baňa, v ktorej

sa dajú nájsť žraločie zuby v usadeninách z čias, keď tu bolo more. Odporúčame navštíviť náučný chodník Holica a chránený prírodný výtvor Kamenná žena. V obci Príbelce pôsobili národní buditelia Ján Rotarides a Janko Kráľ. Príbelský kroj je výnimočný svojimi 11 spodničkami. Folklór udržiava a rozvíja vo svete kvalitná folklórna skupina Bažalička.

Plachtince

V doline Plachtinského potoka sa rozprestierajú Dolné, Stredné a Horné Plachtince, ktoré sú významné aj vďaka slávnym rodákom. Poznáte niekoho? Herec známy pod menom deda Jozefa z detského seriálu Bambuľka, Július Pántik. Bývalý minister kultúry (Milan Kňažko). Postava z filmu Tisícročná včela, či Medená veža (Štefan Kvietik). Tieto osobnosti preslávili plachtinský chotár. Okrem iného tu môžete navštíviť aj Múzeum Samuela Godru (Stredné Plachtince). V Plachtinskej doline určite nezabudnite navštíviť Trúbiaci kameň ktorý, využívali podľa povesti v dávnych dobách Turci, ktorí ním zvolávali svojich ľudí z rabovačiek po okolí, preto sa balvan niekedy nazýva i Tureckou píšťalou.

Olováry

 V južnej časti nášho okresu Veľký Krtíš, neďaleko rieky Ipeľ sa rozprestiera obec Olováry. Medzi vrchmi je najvyšší tzv. Kamenný vrch, kde sa v minulosti nachádzala veža, ktorá prepájala okolité hrady, napr.: Fiľakovo, Modrý Kameň. Veža bola počas obdobia vlády Turkov zničená. Prvá zmienka o obci pochádza z roku 1245 . Oblasť Olovár bola jedna z najúrodnejších v Novohradskej župe. Tiež sa pýšila rozsiahlym vinohradom. V druhej polovici 19. storočia sa začalo rozvíjať baníctvo. V roku 1859 otvorili prvé štôlne a ťažilo sa tu hnedé uhlie. Počas návštevy 1. ČS prezidenta (TGM) na Modrom Kameni hrala na jeho počesť Olovárska dychovka. V obci sa nachádza rímsko-katolícky kostol , ktorý bol postavený v roku 1813 v románskom štýle.

 

Navrhovaný produkt „ A tým naším chotárom..“ bol prezentovaný na veľtrhu študentských tímov „ Vitajte v našom regióne“ v marci tohto roku. V kategórii najlepší prezentačný tím obsadili študentky 1. miesto v konkurencii 37 tímov z celého Slovenska.

http://pvcr.jaslovensko.sk/showdoc.do?docid=8432

 

Text pripravili a školu na celoslovenskom kole reprezentovali : Zuzana Hulecová, Karin Cibuľová, Bianka Máthová, Martina Tomová a Radoslav Lekýrová.

 

Foto: JA Slovensko, n.o – vzdelávacia organizácia, ktorá predmet PVCR zastrešuje, líder pre podnikateľské vzdelávanie v SR

Zdieľať príspevok
<< Späť k článkom