Novinky
KAM NA VÍKEND? K TATÁRSKYM PIVNICIAM A NA LYSEC!
Určite všetci poznáte obec Ľuboreč, dedinu cez ktorú mnohí z Vás prechádzate pravidelne do Lučenca. Ale zastavili ste sa v nej už niekedy?
Dedinka s asi 350 obyvateľmi Vám naozaj môže poskytnúť viacero zaujímavostí. Asi najznámejšou je priehrada, ktorá sa nachádza medzi obcami Ľuboreč a Závada. Z tých ostatných je to napríklad evanjelický kostol, v ktorom môžete obdivovať takmer 700 ročné fresky. V strede dediny sa nachádza aj vodný mlyn, ale ten je momentálne v dosť zanedbanom stave. Neďaleko mlyna je aj Múzeum miestnych dejín a pamätná izba Daniela Maróthyho a Eleny Maróthy Šoltésovej. Pre milovníkov turistiky obec ponúka túru na vrch Lysec (716m.n.m.).
Modrú značku môžete nájsť v centre dediny pri obchode. Značka vedie po asfaltke za obec, kde si môžete odskočiť k Tatárskym pivniciam. Je to len malá zachádzka k dvom jaskyniam, ktoré vytvorili miestni obyvatelia pred asi 400 rokmi. Využívali ich na ochranu pred Turkami, ktorí v tom čase ovládali celé okolie. Tretia jaskyňa bola zasypaná po výbuchu míny počas 2.svetovej vojny. Odbočka k jaskyniam je dobre označená, stačí len sledovať blízke okolie cesty. Potom asfaltkou pokračujete ďalej, až kým neklesnete na úroveň potoka, cez ktorý vedie starý drevený mostík. Je vo veľmi zlom stave, a preto sa potok oplatí radšej prebrodiť o niekoľko metrov vyššie. Tu Vás čaká najhoršie značená časť trasy – treba prejsť poľnou cestou priamo cez lúku a začať stúpať do mierneho svahu. Tam sa cesta prudko stáča doprava a o pár metrov Vás povedie do lesa. Odtiaľ je značenie opäť dobré.
Po dlhšom tiahlom a nie veľmi prudkom stúpaní sa dostanete na lúku, obklopenú z dvoch strán rúbaniskom. Tu sa treba dobre rozhliadnuť, lebo cesta vedie priamo cez lúku, ale značka sa prudko stáča doľava a vnára sa do lesa. Opäť sa začína tiahle stúpanie. Cesta je dobre značená, len treba mať oči otvorené.
Po dlhšom čase, keď už budete mať vrchol na dosah a dohľad, začína najťažšia časť výstupu. Značka opúšťa cestu, odbáča doľava a vedie ťažšie priechodným terénom. Po niekoľkých minútach sa dostanete na lúčku priamo pod vrchol. Odtiaľto sa Vám naskytnú za dobrého počasia najkrajšie výhľady. Aj keď sa blízky vrchol volá Lysec, už dlhé roky nie je lysý a zhora si výhľady neužijete. Z tejto lúčky začína posledné a dosť ostré stúpanie na vrchol. Ak aj v lese stratíte značku, stačí sa štverať priamo hore a stratiť sa nemôžete.
Na vrchole je ohnisko, pár driev na sedenie a vrcholová kniha. Celý vrchol je obohnaný kamenným valom. Na tomto mieste bolo praveké hradisko. Naposledy sa tu opevnili bratríci v 15. storočí. Niekde blízko vrcholu je aj banská štôlňa, ale tú sme napriek mnohým návštevám tohto kopca ešte nenašiel.
Celý výstup môže trvať 2,5 až 3 hodiny a nie je to len jednoduchá prechádzka. Odporúčame mať turistickú obuv, hlavne ak je blato. Vrchol ale môžete dosiahnuť aj z obce Praha, Pravica alebo Lentvora (odtiaľ je to najbližší aj najľahší výstup). Cestou nestretnete takmer nikoho. Preto ak ste priaznivcami turistiky, kde nestretnete masy ľudí, je Lysec pre Vás ako stvorený.
Z vrcholu sa môžete vydať do už spomínaných obcí alebo sa vrátiť do Ľuboreče. Momentálne by sme najmenej odporúčali zostup po červenej značke do Pravice a na Imrov kopec, pretože značka je v dosť zlom stave. Zaujímavá môže byť alternatíva ísť po červenej značke na druhú stranu smerom na Prahu a v Lentvorskom mlyne sa napojiť na asfaltku, ktorá Vás zavedie priamo do Ľuboreče. Od Lentvorského mlynu je to neznačená cesta, ale ak neopustíte asfaltku, tak sa nestratíte.
Na Lysci sme boli viackrát na jeseň a v zime a hlavne jesenná návšteva ma zakaždým očarila. Preto Vám ju s blížiacou sa jeseňou môžeme len a len odporučiť.
Tento článok vznikol v spolupráci s Mgr. Petrom Bobáľom zo Základnej školy Nám. A. H. Škultétyho, ktorý, o.i. založil a vedie turistický krúžok. Cieľom krúžku je, aby žiaci spoznali svoje okolie a naučili sa pohybovať a správať sa v prírode.
<< Späť k článkom