Novinky

Kam na víkend? Kaňonom rieky Litava

Téma:

Dnes Vás pozveme na miesto prakticky neznáme, ale za to veľmi krásne – do kaňonu rieky Litava pri hrade Čabraď. […]

Zdieľať príspevok

Dnes Vás pozveme na miesto prakticky neznáme, ale za to veľmi krásne – do kaňonu rieky Litava pri hrade Čabraď. Je to neznačená trasa a veľmi tiché miesto, ideálne na nenáročnú niekoľkohodinovú prechádzku s deťmi. Je vhodná v každom ročnom období a vždy ponúkne iný zážitok.

Najľahší prístup je od tzv. Čelovskej križovatky. Ak prichádzate od Veľkého Krtíša, tak treba zabočiť doprava na Litavu alebo Cerovo. Tam sa výbornou cestou dostanete na najnižší bod klesania, až na úroveň rieky. Tam treba zabočiť doľava na malé a rozbité parkovisko. Zvyčajne sa oňho treba podeliť s hromadami naťaženého dreva.

Hneď za parkoviskom je nenápadný brod na lúku, kde nájdete starý zarastený bazén. Popri ňom z ľavej strany zbadáte vychodený chodník, ktorý kopíruje rieku Litavu. Stačí sa ho držať a stratiť sa nemôžete. Takmer okamžite vás obklopí ticho. Stretnete maximálne pár hubárov a ak budete ticho, tak vám cestu môžu skrížiť stáda srniek či danielov.

Chodník vedie lúkami, ktoré sú obklopené pomerne vysokými stenami kaňonu. Musíte rátať s tým, že cestu pravidelne križuje rieka Litava. Treba ju často brodiť, resp. niektoré brody sa dajú obísť po strmých svahoch. Ak je stav vody nižší, brodenie uľahčujú nahádzané kamene a občas aj spadnutý kmeň. Ak sa nechcete zamočiť, tak treba mať vyššiu obuv a odhodlať sa na mierne akrobatické kúsky pri brodení. Do dvoch hodín pohodlným tempom sa viete dostať až pod hrad Čabraď. Tam sa môžete občerstviť vodou z prameňa. Podobných prameňov nájdete cestou viacero. Problém je, že nie sú nijako upravené, sú to len rúry čo trčia zo zeme. Pri jednom dokonca stojí drevená kaďa, v ktorej sa dá veľmi luxusne okúpať. Voda z prameňov je pitná, rozbory si dávajú robiť každý rok dobrovoľníci z hradu.

Odporúčam návštevu na jeseň alebo v zime. Jeseň vás očarí svojimi farbami. A v zime ak dobre prituhne, tak sa dajú na prechod potoka využiť ľadové kryhy. Dokonca sa občas na skalách nad riekou vytvoria aj ľadopády. Len treba trafiť to správne počasie…

Kaňon rieky Litava ponúka trošku netradičnú, ale veľmi príjemnú a nenáročnú turistiku.

Tento článok vznikol v spolupráci s Mgr. Petrom Bobáľom zo Základnej školy Nám. A. H. Škultétyho, ktorý, o.i. založil a vedie turistický krúžok. Cieľom krúžku je, aby žiaci spoznali svoje okolie a  naučili sa pohybovať a  správať sa v prírode.

Zdieľať príspevok
<< Späť k článkom