Novinky
Kam na víkend? Na Čabraď!
Hrad Čabraď asi netreba osobitne predstavovať a možno tam mnohí z vás už aj boli. Ale predsa vám môže jeho blízke okolie ponúknuť niekoľko nových zážitkov. Samotný hrad pochádza z konca 13. storočia a pôvodne chránil obchodnú cestu k banským mestám. V čase protitureckých vojen sa stal dôležitou pevnosťou. Turci ju napriek dvom pokusom nedobyli. Nakoniec hrad skončil veľmi neslávne, na začiatku 19. storočia ho nechal vypáliť vlastný majiteľ. Dôvodom bola obava, aby sa nestal skrýšou pre lúpežníkov. Dnes sa o túto polozabudnutú ruinu stará občianske združenie Rondel. Netreba tiež zabudnúť na to, že hradný kopec je prírodnou rezerváciou, kvôli výskytu plazov (hlavne užoviek). Keďže v posledných rokoch na hrade stúpa pracovný ruch pri jeho záchrane, aj hadov je výrazne menej. Ak sa ich bojíte, treba hrad navštíviť na jeseň alebo skoro na jar.
K hradu sa viete dostať dvomi cestami. Tá známejšia vedie od Čabradského Vrbovku. V dedine sa treba riadiť šípkami, ktoré vás navedú do časti Konské. Tam je malé parkovisko a k hradu to máte pešo asi 2km po modrej značke. Prechádzka je to ozaj nenáročná, lesná cesta neustále mierne klesá. Priamo pod hradom Vás čaká krátky vystúp na hradný kopec.
Druhá cesta začína na mieste nazývanom Cerina. Je to odbočka na Hrušov z hlavnej cesty do Plášťoviec. Stoja tam aj autobusy z Veľkého Krtíša. Na modrú značku sa napojíte asi o 50 metrov ďalej za križovatkou. Zavedie vás na luxusnú asfaltovú lesnú cestu. Tej sa treba držať, až kým prudko nezatočí doľava, pričom značka pokračuje stále rovno. Tesne pred hradom začne pomerne prudké klesanie a na jeho konci sa ocitnete takmer pred hradnou bránou. Táto trasa má necelých 5 km a je tam minimálne výškové prevýšenie.
Ako bonus navyše ponúkam prechádzku proti prúdu rieky Litava, ktorá obmýva hrad. Po niekoľkých metroch chôdze na oboch brehoch rieky zbadáte zarastené ruiny domov zo zaniknutej dediny. Po asi 3 min. narazíte na prameň pitnej vody. O niečo ďalej pozornému oku neujde malý, ale veľmi malebný kameňolom. Najľahšie ho nájdete vďaka trampskému táborisku, ktoré je priamo pod ním na brehu rieku. V lete je ale všetko riadne zarastené a treba mať dobré oči, aby ste ho našli.
Ďalším zaujímavým miestom v okolí je miesto objavu pokladu byzantského kupca. Keďže sa nachádza pri Zemianskom Vrbovku, pri turistike od Hrušova je mimo Vašej trasy. K Zemianskemu Vrbovku vedie pomerne nenápadná odbočka na ceste zo Senohradu smerom na Bzovík. V dedine je miesto objavu dobre označené šípkami. Pozor si treba dať len na konci dediny pri družstve – odbočku doprava na lúku zbadáte ozaj na poslednú chvíľu. Tam treba odparkovať auto a prejsť asi 200m. Už zdiaľky zbadáte malý pamätník venovaný tomuto objavu. Je tam božské ticho, pekný výhľad a miesto má svoje čaro.
Tento článok vznikol v spolupráci s Mgr. Petrom Bobáľom zo Základnej školy Nám. A. H. Škultétyho, ktorý, o.i. založil a vedie turistický krúžok. Cieľom krúžku je, aby žiaci spoznali svoje okolie a naučili sa pohybovať a správať sa v prírode.
<< Späť k článkom