Novinky
Kam na víkend? Na hrady Nógrád a Drégely
Prečo si cez víkend neodskočiť do Maďarska? Veď Novohrad a Hont sa z veľkej časti nachádzajú aj u našich južných susedov. Dnes vám ponúkneme nenáročnú turistiku odmenenú peknými výhľadmi.
Začnime hradom Novohrad (Nógrád), ktorý sa nachádza v rovnomennej dedinke. Aby ste ju našli nepotrebujete ani navigáciu – stačí prejsť do Maďarska v Slovenských Ďarmotách, a potom pokračovať na Budapešť. Za mestečkom Rétság asi po 6 km zbadáte odbočku vpravo k dedine Nógrád. Priamo v dedine je značenie (aj keď nič extra), ktoré vás dovedie k hradu. Dá sa zaparkovať doslova pár metrov od hradieb. Výstup je síce do kopca, ale maximálne 10 min. Samotný hrad pôsobí veľmi monumentálne a sú z neho pekné výhľady. Je to jeden z najstarších hradov Maďarska, prvé zmienky o ňom sú staré 900 rokov. Nájdete tam čiastočne zrekonštruovanú delostreleckú baštu, bránu a jednu vežu. Prehliadka hradu vám nezaberie viac ako 30 min.
Z Nógrádu sa vrátime do Rétságu a za mestom odbočíme na kruhovom objazde doľava, smer Šahy. Naším cieľom je asi 15 km vzdialená dedinka Drégelypalánk. Auto sa dá odparkovať v centre dediny alebo priamo pod hradom. Z dediny treba sledovať červenú značku. Tá neskôr vedie po lesnej ceste, ktorou bez problémov prejde aj auto. Na konci dediny prejdete popod cestný nadjazd a cez železničnú trať. Každú chvíľku nájdete tabuľku, ktorá vás informuje ako ďaleko je parkovisko. Za parkoviskom treba opäť prejsť trať a ocitnete sa na malej lúčke. Tam nájdete niekoľko stolov, ohnisko a altánok s prameňom pitnej vody. Je to ideálne miesto na opekačku. Odtiaľ začína stúpanie na hrad. V prípade, že nepotrebujete často oddychovať, tak na vrchol dorazíte asi za 30 min. Priamo pod hradom máte na výber, či sa pustíte značenou skratkou (je krátka, ale ozaj prudká) alebo si to obídete dookola po menej náročnom chodníku. Samotný hrad je veľmi malý a prejdete ho za pár minút. Pôsobí však veľmi príjemne až útulne a sú z neho krásne výhľady na Slovensko ale aj na Novohradské vrchy (Börzsöny). Hrad sa preslávil hlavne zásluhou kapitána Juraja Szondiho, ktorý ho v roku 1552 hrdinsky bránil do posledného muža proti obrovskej tureckej presile (odhaduje sa cca 100 obrancov proti 8 až 10 000 útočníkom).
V prípade, že ešte stále budete plný energie, tak cestou domov sa môžete zastaviť v Hontianskej rokline. Nachádza sa asi o asi 3 km ďalej, smerom na Šahy. Ako sa k nej dostanete, nájdete v našom článku o Tesárskej rokline a dúpencoch.
Tento článok vznikol v spolupráci s Mgr. Petrom Bobáľom zo Základnej školy Nám. A. H. Škultétyho, ktorý, o.i. založil a vedie turistický krúžok. Cieľom krúžku je, aby žiaci spoznali svoje okolie a naučili sa pohybovať a správať sa v prírode.
<< Späť k článkom