Novinky

Kam na víkend? Na Krehoru!

Téma:

Dnes Vás pozveme na nenápadné miesto nad Čebovcami s krásnymi výhľadmi a nenáročným prístupom. Krehora je prírodná pamiatka, kde môžete nájsť zachovaný […]

Zdieľať príspevok

Dnes Vás pozveme na nenápadné miesto nad Čebovcami s krásnymi výhľadmi a nenáročným prístupom. Krehora je prírodná pamiatka, kde môžete nájsť zachovaný skalný komplex sopečného pôvodu lesostepného charakteru. Pre lepšiu predstavu je Krehora veľmi podobná Kamennej žene nad Príbelcami. Dokonca tam nájdete aj kamenný útvar podobný Kamennej žene.

Prístup je veľmi nenáročný. Stačí v Čebovciach odbočiť na Zvolen, resp. Sucháň. Cesta Vás povedie veľmi príjemnou krajinou cez lúky a les. Po približne 4 km zbadáte na pravej strane cesty udržiavanú lesnú cestu s rampou. Iná rampa sa tam nenachádza, a tak je omyl vylúčený. Na tomto mieste treba odparkovať auto. Potom sa pustite po lesnej ceste. O chvíľku prejdete cez malú lúčku a opäť vojdete do lesa. Tam sa dostanete na križovatku v tvare písmena „T“. Cesta doprava Vás za minútu dovedie k starej a zanedbanej chate. Vy sa ale pustite doľava a o niekoľko metrov zbadáte napravo výsek v lese. Vyzerá ako nespevnená lesná cesta. Treba sa ňou pustiť a nikam neodbáčať a do 5 minút ste na mieste. Spoznáte to podľa toho, že sa dostanete na okraj brala trčiaceho z lesa a pred Vami sa otvoria pekné výhľady. Prírodná pamiatka Krehora sa nachádza asi 150m severne od vrcholu Krehora. Z neho ale nie sú žiadne výhľady.

 

Krehora
Autor fotografie: Mgr. Peter Bobáľ

 

Celá cesta by nemala trvať viac ako 15 minút a nie je tam skoro žiadne prevýšenie. Zvládnu ju aj tí najmenší, aj tí najstarší. Za suchého počasia Vám úplne stačia botasky. Krehora Vás odmení krásnymi výhľadmi a úplným tichom.

Tento článok vznikol v spolupráci s Mgr. Petrom Bobáľom zo Základnej školy Nám. A. H. Škultétyho, ktorý, o.i. založil a vedie turistický krúžok. Cieľom krúžku je, aby žiaci spoznali svoje okolie a  naučili sa pohybovať a  správať sa v prírode.

 

Krehora
Autor fotografie: Mgr. Peter Bobáľ
Zdieľať príspevok
<< Späť k článkom