Novinky

Kam na víkend? Navštívte romantické Gavurky

Téma:

Ďalším takmer neznámym miestom neďaleko Veľkého Krtíša je chránený areál Gavurky. Nájdete ho medzi Dobrou Nivou a Sásou. Je to jeden […]

Zdieľať príspevok

Ďalším takmer neznámym miestom neďaleko Veľkého Krtíša je chránený areál Gavurky. Nájdete ho medzi Dobrou Nivou a Sásou.

Je to jeden z posledných tradičných pasienkov, aké sa v dávnej minulosti nachádzali na mnohých miestach v našej krajine.  Bohužiaľ väčšina z nich zanikla, zarástla alebo zmenila svoj charakter. A práve preto sú Gavurky také jedinečné – sú to jedny z posledných zachovaných pasienkov s riedkym porastom stáročných dubov. Vek mnohých z nich sa odhaduje aj na 200 rokov.

Toto miesto má svoje čaro a mnohí ho považujú za veľmi romantické. Možno práve preto, že sú tam krásne západy Slnka. Pre rodiny s deťmi je to ideálne miesto na piknik a vyšantenie „drobcov“. Keďže celý chránený areál má asi 70 hektárov a na dĺžku niečo vyše kilometra je vhodný na nenáročné a veľmi príjemné prechádzky. Cestou veľa ľudí väčšinou nestretnete, a preto prítomnosť starých dubov a ticho vytvára veľmi čarovnú atmosféru.

Ako toto miesto nájdete? V centre Sásy pri parku treba odbočiť doprava (ak prichádzate od Veľkého Krtíša). Po hlavnej ulici treba ísť až na konci dediny. Tam zabočíte na ypsilonovej križovatke doľava, smerom na Dobrú Nivu. Asi po 3km zbadáte napravo odbočku na poľnú cestu. Nie je tam žiadne označenie ani parkovisko. Auto môžete odparkovať niekde na kraji poľnej cesty. Po asi 200 m chôdze sa dostanete na začiatok Gavuriek. Bohužiaľ pre niektorých návštevníkov je to asi príliš náročná „turistika“, a tak svoje autá odparkujú až tu, priamo v chránenom areáli.

V areáli nenájdete žiadne odpadkové koše ani WC, preto je dobre zobrať si svoje odpadky so sebou, aby si toto jedinečné miesto ešte dlho zachovalo svoj charakter. Keďže sa v Gavurkách vyskytuje viacero chránených druhov rastlín a hmyzu, tak je dobré sa vyvarovať zbytočného trhania kvetov, prípadne iného poškodzovania prírody.

Tento článok vznikol v spolupráci s Mgr. Petrom Bobáľom zo Základnej školy Nám. A. H. Škultétyho, ktorý, o.i. založil a vedie turistický krúžok. Cieľom krúžku je, aby žiaci spoznali svoje okolie a  naučili sa pohybovať a  správať sa v prírode.

Zdieľať príspevok
<< Späť k článkom