Novinky

Kam na víkend? Tesárske dúpence a Tesárska roklina

Téma:

Náš kraj skrýva mnoho zabudnutých krás a jedna z tých najkrajších a najzabudnutejších sa nachádza pri dedinke Hontianske Tesáre. Je ňou prírodná pamiatka […]

Zdieľať príspevok

Náš kraj skrýva mnoho zabudnutých krás a jedna z tých najkrajších a najzabudnutejších sa nachádza pri dedinke Hontianske Tesáre. Je ňou prírodná pamiatka Tesárska roklina a neďaleké dúpence. Tie boli vytvorené ako skrýša pre miestne obyvateľstvo pred tureckými nájazdmi. Dúpence aj roklina sú vytvorené v sopečných usadeninách pravekej rieky, ktorá sa niekde v blízkosti vlievala do pravekého mora.

Do Hontianskych Tesárov sa najľahšie dostanete autom, autobusové spojenie je problematické. Z Veľkého Krtíša sa treba vydať smerom na Hrušov a Dudince. Cestou sa môžete zastaviť napr. v Plášťovciach pri pamätníku bitky z roku 1552. Bola to prvá veľká bitka s Turkami na našom území a skončila sa veľkou porážkou našej armády. V Plášťovciach treba odbočiť z hlavnej cesty na Šahy a o 500m naľavo zbadáte malé pamätné miesto. Nájdete tam vyhliadkovú vežu a vystavené delo.

 

Po príchode do Hontianskych Tesárov treba prejsť cez celú dedinu a až keď ju opustíte, tak o 200 metrov zbadáte odbočku doprava k železničnej stanici. Je tam aj drevená šípka označujúca Tesársku roklinu, ale zbadáte ju až na poslednú chvíľu. Na opustenej stanici treba pohľadať červenú značku, ktorá vedie k rokline popri železničnej trati a cez lúky. Značka je dosť nevýrazná a nájdete ju na starej hrdzavej bráne hneď pri parkovisku. Potom sa nechajte viesť vychodenou lúčnou cestou a nemôžete zablúdiť. Tesne pred cieľom na strome nájdete šípky, ktoré vás nasmerujú k rokline alebo dúpencom (osemdierka, dvojdierka, jednodierka).

Celá vychádzka Vám nezaberie veľa času, sú to maximálne 3km. Terén je nenáročný, za suchého počasia nie je potrebná turistická obuv. Jedine výstup k osemdierke môže spôsobiť problém ľudom, ktorí majú strach z výšky, či nezvládnu lozenie mierne náročným terénom. Ale deti si ho určite zamilujú.

Ak sa Vám to zdá byť málo na celodenný výlet, tak v blízkosti rokliny môžete navštíviť dedinku Lišov s kamennými obydliami či múzeom masiek. Cestou domov si prípadne môžete odskočiť aj do maďarskej dedinky Hont. Nachádza sa tam krátka roklina, s bujnou vegetáciou ako z praveku a malebným vodopádom. V jeho blízkosti nie je problém nájsť drobné skameneliny ulít a mušlí. Po prechode do Maďarska v Šahách sa pustite smerom na Budapešť a asi po 2km prídete k opustenému motorestu. Tam odparkujte a poza motorest, popri plote sa po minúte dostanete do rokliny.

Tento článok vznikol v spolupráci s Mgr. Petrom Bobáľom zo Základnej školy Nám. A. H. Škultétyho, ktorý, o.i. založil a vedie turistický krúžok. Cieľom krúžku je, aby žiaci spoznali svoje okolie a  naučili sa pohybovať a  správať sa v prírode.

Zdieľať príspevok
<< Späť k článkom