Novinky

Kam na víkend? Pustý kostol

Téma:

Náročný týždeň za nami a nastáva otázka – čo cez víkend? Pokiaľ radi spoznávate prastaré budovy a stavby, ruina bývalej […]

Zdieľať príspevok

Náročný týždeň za nami a nastáva otázka – čo cez víkend? Pokiaľ radi spoznávate prastaré budovy a stavby, ruina bývalej sakrálnej stavby bude pre vás ako stvorená.

Pustý kostol sa nachádza na pokraji malebnej dedinky, vzdialenej 25 kilometrov od Veľkého Krtíša, vo Veľkej Čalomiji. Vpravo, v húštine stromov sa oborí zrúcanina kostola v románskom slohu, ktorého korene opisujú pramene už v prvej polovici 13. storočia. Čelom k poľu stojí stena s gotickou klenutou bránou. Po vstupe na pozemok nás upúta otvor v zemi. Práve tu sa našla rodinná krypta Gáspárovcov.

 

Podľa kroník bol kostol zasvätený Všechsvätým, ktorí boli zobrazení na oltárnom obraze. Podľa slov starších obyvateľov obce, ešte počas priebehu bojov koncom druhej svetovej vojny, stáli múry sakristie. Podľa toho, čo prezradili, boli múry pokryté freskami. Tento kostol bol využívaný do druhej polovice 19. storočia, kým sa v roku 1868 neprepadla strecha. Na opravu sa žiaľ nenašli peniaze a odvtedy kostol chátral. Predná stena bola zničená počas posledných bojov v druhej svetovej vojne, odkedy bol kostol nedotknutý.

Kam sa chodili obyvatelia modliť, keď už kostol chátral? Vdova po Františkovi Chehovi, ktorý bol ako posledný pochovaný v rodinnej krypte, dala postaviť kaplnku Panne Márii, ktorá bola využívaná do roku 1911. Zistilo sa, že kostolík bol postavený v lokalite z predkresťanského slovanského pohrebiska. Našli sa tu aj akvamanile, čo sú bronzové nádobky v podobe koňa s jazdcom. Tieto nádobky využívali kňazi počas bohoslužieb.

 

Atmosféra v kostolíku a okolo neho je veľmi príjemná, no tiež s rúškom tajomstiev. Keby hradby kostolíka vedeli rozprávať, určite by sme sa viac dozvedeli o Tatároch, Turkoch, o protihabsburských povstaniach i o bojoch na konci druhej svetovej vojny.

Tak čo, prídete sa pozrieť? 🙂

Tento text vznikol v spolupráci s profesorkou Miroslavou Čopovou a jej študentami z GAHŠ VK, ktorí navštevujú predmet Podnikanie v cestovnom ruchu.

Zdroj: http://www.vypadni.sk/sk/pusty-kostol-velka-calomija

Zdieľať príspevok
<< Späť k článkom