Novinky

Kam na víkend? Šóšár

Téma:

Dnes spolu preskúmame južnú časť okresu Veľký Krtíš, konkrétne okolie obce Želovce. Táto časť okresu je pre znalcov podzemných vôd […]

Zdieľať príspevok

Dnes spolu preskúmame južnú časť okresu Veľký Krtíš, konkrétne okolie obce Želovce. Táto časť okresu je pre znalcov podzemných vôd známa početným zastúpením minerálnych vôd, medokýšov, či termálnych prameňov. Poznáte Šóšár a šóšarské pramene? Šóšárske pramene sú klasifikované ako uhličité, zemité, s vysokým obsahom glauberovej soli ( slaná kyselka). Opýtajte sa strednej generácie a starších rodákov a určite si spomenú na búrlivé diskotéky, či koncerty ktoré sa tu kedysi konali. Ak sa na to isté spýtate mladých, väčšinou nevedia o akých prameňoch je reč.

Prameň Kovohron

 

Miestne pramene datujú dávnu históriu, už v 18. storočí sa v ich blízkosti postavali vaňové kúpele. Vďaka svojmu obsahu glauberovej soli a iných minerálov má voda liečivé účinky. Liečili sa tu choroby pohybového ústrojenstva a poúrazové stavy. Miestne kúpele neboli len miestom liečenia, ale aj dobrej zábavy. Konali sa tu hodobné vystúpenia, grófske slávnosti, bály, operety a iné. Šóšár svojich návštevníkov prijímal až do 90. rokov minulého storočia. Potom už len chátral a pomaly upadal do zabudnutia. Pred niekoľkými rokmi sa však našla skupina dobrovoľníkov z neďalekých Želoviec, ktorí založili združenie na záchranu Šóšárskych prameňov. Vďaka dobrovoľníckej zbierke sa im podarilo zo zarastených ruín niekdajších kúpeľov vybudovať príjemné miesto na relax. Ich plány sú ambiciózne a v nasledujúcich rokoch chcú toto miesto premeniť na areál vhodný na oddych, zábavu i šport, tak ako to bolo v minulosti.

Ak sa rozhodnente Šóšár navštíviť, urobte tak napríklad v čase blížicich sa letných prázdnin. Pripravte si bicykel, prilbu, vodu na cestu a môžete vyraziť. Z Veľkého Krtíša popri Sklabinej do Želoviec, kde na ľavej strane míňate potraviny, menší cintorín a na ďalšej križovatke pri kvetinárstve odbočíte vľavo, smerom na Kiarov. Pokračujte stále rovno, popri kostole. Po výjazde z obce sa asi po 500m môžete trocha občerstviť. Pri moste cez potok Krtíš si nájdete malé odpočívadlo s občerstvujúcim prameňom. Aj tento prameň je súčasťou plachtinsko-krtíšskej zlomovej línie, popri ktorej vyvierajú menšie pramene. Potom pokračujte ďalej v smere Kiarov približne 1km a ste na mieste.

Ak sa rozhodnete pre okružnú cyklojazdu pokračujte po návšteve Šóšára do Kiarova a potom doľava do Peťova, kde opäť odbočíte vľavo na Glabušovce, prejdete cez Potočok, Malé Zlievce, tu odbočte opäť vľavo do Malého Krtíša a späť do Veľkého Krtíša. Celý okruh má cca 35km, čo môže byť celkom príjemná spoznávacia cyklojazda južnou časťou nášho regiónu. Túto trasu by sme mohli pokojne nazvať “Minerálna cesta”, pretože po trase narazíte hneď na niekoľko prameňov, stačí len pozorne sledovať okolie ( Malý Krtíš – pri zberných surovinách, Sklabiná – pod mostom pri salaši, za Želovcami – odpočívadlo pri bývalom Kovohrone, Šóšár).

Šťastnú cestu prajeme 🙂

Tento text vznikol v spolupráci s profesorkou Miroslavou Čopovou a jej študentami z GAHŠ VK, ktorí navštevujú predmet Podnikanie v cestovnom ruchu.

Text: Dušan Terek – trieda sexta
Foto prameň Kovohron: Radovan Hrebenda

Zdieľať príspevok
<< Späť k článkom