Novinky

Nová kruhová križovatka pri Banskom pamätníku

Téma:

V meste Veľký Krtíš pribudla nová kruhová križovatka. Od štvrtku 18. októbra ju už vodiči môžu plne využívať. Havarijný stav miestnej […]

Zdieľať príspevok

V meste Veľký Krtíš pribudla nová kruhová križovatka. Od štvrtku 18. októbra ju už vodiči môžu plne využívať. Havarijný stav miestnej komunikácie v okolí priesečnej  križovatky ulíc Banícka a A. H. Škultétyho vyriešil práve tento projekt – zmena križovatky na kruhovú.

Mesto týmto projektom chce v prvom rade zvýšiť bezpečnosť cestnej premávky na danom úseku, nakoľko tu dochádzalo aj k vážnym dopravným nehodám.

Realizačné práce na tomto projekte sa začali v druhej polovici septembra. Križovatka má dnes nový asfaltový povrch, odvodnenie, súvisiace trvalé dopravné značenie, vymenilo a zhutnilo sa podlažie.

Vzhľadom na dôležitý dopravný uzol v meste sme umožnili dopravu ihneď po ukončení asfaltovania komunikácií,“ objasňuje primátor mesta, Ing. Dalibor Surkoš. V rámci rekonštrukcie budú ešte dokončené aj okolité pešie komunikácie.

Mesto tento projekt financuje z vlastných zdrojov a jeho cena je 98.179 €.

Mesto tak vyriešilo bezpečnostnú situáciu na jednom hlavných nehodových úsekov. Tým druhým je priesečná križovatka Ciest 11/527 a 1/75, alebo aj tzv. Modrokamneská križovatka. Tu však ani jedna z komunikácií nepatrí do správy mesta Veľký Krtíš, a teda podľa platnej legislatívy do nej mesto nemôže investovať. Cesta druhej triedy v smere od Modrého Kameňa na Šahy spadá do správy Banskobystrickej regionálnej správy ciest a cesta prvej triedy v smere od Lučenca na Levice spadá do správy Slovenskej správy ciest.

Vlani v septembri sme iniciovali petíciu za prestavbu tzv. Modrokamenskej križovatky z riadnej na kruhovú, pod ktorú sa podpísalo 2866 občanov Veľkého Krtíša, za čo im srdečne ďakujem a ktorú sme poslali na Ministerstvo dopravy. V januári nám ministerstvo zaslalo odpoveď, v ktorej je uvedené, že na prestavbu križovatky v štátnom rozpočte nie sú peniaze. Téma bola medializovaná okrem iného aj v Hlavných správach na TA3. Podnikli sme množstvo krokov pre zlepšenie bezpečnostnej situácie na danom dopravnom uzle v rámci toho, čo nám umožňuje zákon. Príkladom križovatky, ktorá spadá do naše správy je práve križovatka pri Banskom pamätníku, kde sme takto mohli zasiahnuť a zlepšiť bezpečnostnú situáciu.“ dodal Ing. Dalibor Surkoš, primátor mesta Veľký Krtíš.

Najmä vodiči, či už miestni, alebo návštevníci mesta, určite ocenia tento nový bezpečnostný prvok v doprave v meste Veľký Krtíš.  Prajeme im veľa šťastných kilometrov.

Zdieľať príspevok
<< Späť k článkom