Novinky

Od pondelka patríme medzi oranžové okresy. Aké zmeny nás čakajú?

Od pondelka 13.9. sa okres Veľký Krtíš zaradí medzi oranžové okresy podľa platného Covid Automatu […]

Zdieľať príspevok

Od pondelka 13.9. sa okres Veľký Krtíš zaradí medzi oranžové okresy podľa platného Covid Automatu.

Ide o tzv. režim ostražitosti, do ktorého prechádzame po tom, ako sme patrili k zeleným okresom v režime monitoringu. Čo sa zmení a aký to bude mať dopad na náš život?

Nosenie rúška bolo povinné v interiéri a počas hromadných podujatí i v exteriéri aj v predchádzajúcej fáze. Pohyb vo všeobecnosti tiež nie je obmedzený, takže sa stále môžeme slobodne pohybovať medzi okresmi. Zmena sa však dotkne škôl, múzeí, galérií, knižníc, obchodov a služieb, reštaurácií, ubytovacích zariadení, fitness centier, plavární a pod. Prevádzkovatelia jednotlivých zariadení si musia vybrať jeden z troch protokolov, podľa ktorého budú prevádzku viesť:

  1. Základ
  2. OTP (Očkovaní, testovaní, po prekonaní ochorenia Covid-19)
  3. Očkovaní

ŠKOLY

Síce stále platí, že pokiaľ žiaci z triedy nie sú v karanténe, po prípadnom styku s pozitívnou osobou, výučba je prezenčná. Tentokrát ale s obmedzenou kapacitou. To sa však týka najmä študentov vysokých škôl, kde je kapacita obmedzená v režime „základ“ do 100 osôb, do 400 osôb s „OTP“ alebo 1000 osôb plne očkovaných.

OBCHODY A SLUŽBY

Do obchodu po novom môžete ísť len za predpokladu dodržania maximálneho počtu osôb. To znamená, že kapacita je obmedzená, 1 osoba na 15 m2. To isté sa týka aj návštevy múzea, či knižnice.

REŠTAURÁCIE A TERASY

Ak si budete chcieť sadnúť na terasu a vychutnať si šálku kávy, tak len za predpokladu, že v režime „základ“ bude dodržaná kapacita max 10 osôb a bude otvorených minimálne 50 % stien terasy. V režime OTP a pre kompletne zaočkovaných je pobyt na terasách bez obmedzení.

 V interiéri v režime OTP môžu sedieť maximálne 4 osoby pri jednom stole alebo osoby z jednej domácnosti. Musia byť tiež dodržané 2 metrové rozostupy medzi stolmi. Rovnaké opatrenia platia aj pre kompletne zaočkovaných.

UBYTOVACIE ZARIADENIA

Ubytovanie  je povolené bez obmedzení pre OTP a kompletne zaočkovaných. Pre ostatných je ubytovanie zakázané.

FITNESS CENTRÁ A PLAVÁRNE

Návšteva fitness centier je pre kompletne zaočkovaných bez obmedzení. Pre OTP platí limit maximálne 20 osôb alebo 1 osoba na 15 m2. Pre ostatných platí obmedzenie maximálne 10 osôb.

Návšteva plavárne je bez obmedzení pre kompletne zaočkovaných. Pre OTP platí maximálne 50 % kapacity a pre ostatných je návšteva plavárne zakázaná.

Plavéreň a fitness centrum Technogym vo Veľkom Krtíši budú od pondelka fungovať v režime OTP. Návštevníci sa môžu preukázať potvrdením o očkovaní, potvrdením o prekonaní covidu alebo negatívnym výsledkom v papierovej alebo elektronickej forme. Negatívny výsledok PCR alebo LAMP testu nemá byť starší ako 72 hodín od odberu, negatívny výsledok antigénového testu zasa nie starší ako 48 hodín.

Ak ste športovec a ste kompletne zaočkovaný môžete súťažiť a trénovať bez obmedzení. Pokiaľ spadáte do skupiny OTP platí limit 200 športovcov v interiéri a 400 v exteriéri. Pokiaľ nespadáte ani jednej z vyššie uvedených skupín platí limit maximálne 50 športovcov a musíte byť evidovaný v zozname účastníkov.

BOHOSLUŽBY, SVADBY, KRSTY, POHREBY…

Obmedzenia sa dotknú aj bohoslužieb a obradov (sobáš, krst, pohreb a pod.). Kompletne zaočkovaných sa však obmedzenia netýkajú. Pre osoby v OTP platí sedenie v interiéri na 25 % a v exteriéri 50 % kapacity. Pokiaľ nie je určiteľná kapacita maximálne do 1000 osôb v exteriéri a do 500 v interiéri. Pre ostatných platí, že v interiéri je sedenie obmedzené na 25 % a v exteriéri 50 % kapacity. Maximálne však do 200 osôb v exteriéri, do 100 v interiéri. Na státie v exteriéri do 100 a v interiéri do 50 osôb s povinným zoznamom účastníkov.

Pre svadby, kary, oslavy, večierky v prevádzkach verejného stravovania platí pre OTP kapacita maximálne 50 osôb v interiéri a 100 v exteriéri s povinným zoznamom účastníkov. Obmedzenia však tentoraz platia aj pre kompletne zaočkovaných a to: maximálne 100 osôb v interiéri a 200 v exteriéri s povinným zoznamom účastníkov.

Ďalšie informácie nájdete na tomto odkaze: Veľký Krtíš – Covid Automat (gov.sk)

Zdieľať príspevok
<< Späť k článkom