Novinky

Pomôžme tým, ktorí to potrebujú

Pandémiu koronavírusu už pociťujeme všetci. Zásadne zmenila náš každodenný život. Väčšina z nás sa musí uskromniť a obmedzovať. Robíme tak nielen kvôli […]

Zdieľať príspevok

Pandémiu koronavírusu už pociťujeme všetci. Zásadne zmenila náš každodenný život. Väčšina z nás sa musí uskromniť a obmedzovať. Robíme tak nielen kvôli ochrane svojho zdravia, ale aj zdravia ostatných. Najohrozenejšou skupinou sú ľudia nad 65 rokov, osamelí, odkázaní na pomoc druhých, imobilní a slabí. Mesto Veľký Krtíš, sa preto rozhodlo zasiahnuť.

Budova mestského úradu vo Veľkom Krtíši.

Aj preto mesto Veľký Krtíš vyzýva k spolupráci a solidarite. Pokiaľ vo svojom okolí poznáte osamelú osobu, ktorá je odkázaná na pomoc iných, neváhajte a pomôžte jej napríklad vyniesť smeti, prípade urobiť drobný nákup.  Niekedy stačí málo a môžeme meniť svoje okolie k lepšiemu.

Mesto Veľký Krtíš v súvislosti so vzniknutou situáciou okolo pandémie koronavírusu zriadilo kontakt pre odkázaných a osamelých. Tým bude pravidelne až do odvolania zabezpečovať drobné nákupy potravín, drogérie a liekov.

 „Rozhodli sme sa pomáhať ako vieme. Pred negatívnym dopadom pandémie musíme ochrániť v prvom rade tých najzraniteľnejších. Preto sme sa rozhodli zriadiť skupinu „Pomôžme odkázaným vo Veľkom Krtíši.“ Zamestnanci mestského úradu, tak budú pravidelne zabezpečovať drobné nákupy pre odkázaných až do odvolania,“ povedal Ing. Dalibor Surkoš, primátor mesta Veľký Krtíš.

Ak ste, alebo vo svojom okolí poznáte osobu, ktorá patrí do najviac ohrozenej skupiny, spĺňa nižšie uvedené kritériá a viete o nej, že jej nemá kto pomôcť nakúpiť potraviny, drogériu, či lieky, kontaktujte Mestský úrad vo Veľkom Krtíši v pracovných dňoch od 9.00 do 14.00 hod. na tel. čísle:

0903 584 294

Alebo kedykoľvek prostredníctvom mailu na adrese: pomocodkazanym@velky-krtis.sk

Kontakt je určený len pre tých, ktorí majú trvalý pobyt v meste Veľký Krtíš, sú slabí, imobilní, osamelí a odkázaní na pomoc druhých. Potrebné je zadať všetky  informácie – meno, adresu, telefonický kontakt a požiadavku.

Zamestnanci MsÚ spracúvajú všetky požiadavky počas pracovných dní v čase od 9:00 hod. do 14:00 hod. Kontaktovať e-mailom môžete zamestnancov MsÚ aj mimo tohto časového obdobia. Váš odkaz zaznamenajú, a hneď ako to bude možné, bezodkladne kontaktujú vás alebo vami navrhnutú osobu na základe zadaných údajov.

Pokiaľ vo svojom okolí poznáte osobu alebo osoby, ktoré by potrebovali pomôcť neváhajte a pomôžte im. Práve v ťažkých časoch musíme držať spolu. Pokiaľ poznáte susedu/suseda, ktorí už nevládzu vyniesť smeti, či urobiť nákup, pomôžete im. Práve od našej disciplinovanosti a súdržnosti bude závisieť to, ako aktuálnu pandémiu zvládneme. Niekedy stačí málo a môžeme meniť svet k lepšiemu.

V prípade, ak by ste mali podozrenie, že niekto sa snaží súčasnú situáciu zneužiť, je potrebné kontaktovať Mestskú políciu na čísle 159.

Do priestorov mestského úradu sa dostanete len v ochrannom rúšku.

Ľudstvo aktuálne bojuje s neviditeľným nepriateľom. Na celom svete sa ním nakazilo už takmer dvestotisíc ľudí a chorobe COVID-19, ktorú vírus spôsobuje, podľahlo už takmer osemtisíc ľudí. Na Slovensku je k dnešnému dňu, podľa oficiálnych údajov, nakazených 105 ľudí Reálne čísla sú však podstatne vyššie a každým dňom nakazených pribúda. V meste Veľký Krtíš do dnešného dňa (18.3.2020) neevidujeme prípad nakazenia koronavírusom.

Od pondelka (16.3.2020) tohto týždňa vláda SR schválila vyhlásenie núdzového stavu podľa čl. 5 ústavného zákona č. 227/2002 Z. z. Vďaka tomuto vyhláseniu sú zatvorené maloobchodné prevádzky s výnimkou potravín, lekární, drogérií, predajní tlače, pôšt, bánk, čerpacích staníc, stravovacích prevádzok a obchodov s krmivom pre zvieratá, práčovní a čistiarní odevov, taxislužieb pri prevoze tovaru, autoservisov, pneuservisov a odťahových služieb. Navyše platia všetky predchádzajúce nariadenia. Zatvorené zostávajú hraničné priechody a letiská. Obmedzujú sa otváracie hodiny nákupných centier, zatvorené zostanú bary a diskotéky. Do 14-dňovej karantény je povinný ísť každý, kto sa vráti na Slovensko zo zahraničia. V opačnom prípade mu hrozí pokuta vo výške 1659 eur. Od 16. marca sú zatvorené školy aj predškolské zariadenia.

Mesto Veľký Krtíš pravidelne organizuje zasadnutia krízového štábu. Ešte pred vyhlásením mimoriadnej situácie a neskôr núdzového stavu pristúpilo k pomerne ráznym opatreniam.

Z vlastnej iniciatívy mesto uzatvorilo všetky prevádzky správy športových zariadení mesta, na neurčito presunulo všetky kultúrne a športové podujatia a tiež pristúpilo k zavedeniu krízového režimu na mestskom úrade. Od pondelka (16.3.2020) sú na základe vyhlásenia mimoriadnej situácie, okrem iného, zatvorené všetky mestské základné školy a materská škola. Dnes (18.3.2020) prijalo ďalšie významné opatrenie namierené na pomoc odkázaným a osamelým seniorom.

Všetkým, ktorým to situáciu umožňuje sa odporúča ostať doma.

#pomocodkazanym #obcenosiajedlo #ruskoniejehanba  #rukarukumyje

 

Zdieľať príspevok
<< Späť k článkom