Novinky

Problémová križovatka – riešenie v nedohľadne?

Téma:

Križovatka, ktorú všetci dobre poznáme. Pri prechádzaní cez ňu brzdíme, obzeráme sa na všetky strany a to dokonca aj keď ideme po […]

Zdieľať príspevok

Križovatka, ktorú všetci dobre poznáme. Pri prechádzaní cez ňu brzdíme, obzeráme sa na všetky strany a to dokonca aj keď ideme po hlavnej ceste. Fakt, že sme na hlavnej ceste nemusí na tomto mieste nič znamenať. Veľa z nás má pri slovách modrokamenská križovatka pred očami žiarivé svetlá majákov a črepinky z rozbitých skiel áut. Toto všetko sa vďake iniciatíve Mesta Veľký Krtíš a jeho obyvateľov malo zmeniť.

V septembri minulého roku totiž Mesto Veľký Krtíš spustilo petíciu za prestavbu križovatky z riadnej na kruhovú. Do petičnej akcie sa zapojilo 2866 občanov nášho mesta. Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV), ktorému bola petícia adresová, zaslalo svoje stanovisko v januári toho roku. Je v ňom uvedené, že na prestavbu križovatky momentálne v rozpočte Slovenskej správy ciest nie sú peniaze.

Odpoveď MDV z januára 2018

Mesto Veľký Krtíš pred spustením petície iniciovalo stretnutia ako s Krajským, tak aj s Okresným dopravným inšpektorátom. Rokovania prebehli aj s Okresným úradom vo Veľkom Krtíši.

Následné jednania zodpovedných zástupcov okresu s Krajskou správou ciest (KSC) neboli úspešné. Mesto sa preto rozhodlo formou nátlakovej akcie zvýšiť záujem KSC o riešenie bezpečnostnej situácie na uvedenej križovatke. V čase petície totiž Slovenská správa ciest (SSC) mohla prideliť finančné prostriedky najbližšej správe ciest do rozpočtu na rok 2018.

Odpoveď MDV z januára 2018

Na otázku, či by mesto mohlo na vlastné náklady zhotoviť spomínaný kruhový objazd odpovedal primátor Veľkého Krtíša Ing. Dalibor Surkoš:

Nie, nakoľko investovanie do cudzieho majetku nám neumožňuje platná legislatívna.”

Primátor zároveň dodal:

Rád by som sa aj touto cestou poďakoval obyvateľom nášho mesta za spoluprácu. Verím, že aj napriek negatívnemu stanovisku Ministerstva dopravy sa nám časom podarí presvedčiť kompetentné orgány o dôležitosti celej veci.“

Správcami ciest, ktoré sa v križovatke pretínajú sú Banskobystrický samosprávny kraj (ktorý je správcom cesty 11/527) a Slovenská správa ciest (SSC) (ktorá je správcom cesty 1/75).

Online tím Krtíšskych vecí v blízkej budúcnosti kontaktuje Políciu SR, konkrétne Dopravný inšpektorát OR PZ vo Veľkom Krtíši ohľadne štatistík nehodovosti na danom úseku. Prípadná odpoveď bude zverejnená ako doplnenie tohto článku.

O situácii na modrokamenskej križovatke bola včera, 4. apríla 2018, odvysielaná aj reportáž v Hlavných správach v televízii TA3.

Reportáž o situácii na modrokameskej križovatke vo Veľkom Krtíši v Hlavných správach, odvysielaná dňa 4. apríla 2018. Reportáž o križovatke začína od 21:54 min.

 

 

Zdieľať príspevok
<< Späť k článkom