Novinky

Rozhovor o protestoch Za slušné Slovensko – Veľký Krtíš

Téma:

Vo štvtok 5.4. sa vo Veľkom Krtíši chystá ďalší zo série protestov Za slušné Slovensko a my vám prinášame rozhovor […]

Zdieľať príspevok

Vo štvtok 5.4. sa vo Veľkom Krtíši chystá ďalší zo série protestov Za slušné Slovensko a my vám prinášame rozhovor s jeho organizátorom, Jozefom Filkusom.

KV: O koľký protest zo série protestov za slušné Slovensko sa jedná?

JF: Vo štvrtok plánujeme už piate protestné zhromaždenie, nakoľko my sme nezrušili plánované stretnutie 23. 3. 2018, tak ako to urobili organizátori v Bratislave.

KV: Aké budú požiadavky protestujúcich počas štvrtkového protestu?

JF: Pod súčasným vedením polície na Slovensku nedôjde k spravodlivému vyšetreniu vrážd Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Toto je hlavná požiadavka a preto by mala na čele policajného zboru nastať zmena, čím skôr. Minister vnútra alibisticky zahmlieva túto zásadnú a oprávnenú požiadavku. Ak nedokáže verejnosť vyvinúť tlak na jeho osobu, neurobí žiadnu výmenu. Každý deň zverejňujú médiá nové skutočnosti o fungovaní nášho štátu. Človeku sa nechce ani veriť, ako je to všetko prepletené. Terajšia vládna koalícia si vôbec nezaslúži dostať druhú šancu. Mnohí zo súčasných poslancov NR SR by zrejme skončili v evidencií úradu práce a budú robiť všetko pre to, aby na svojich postoch vydržali čo najdlhšie. Z tohto dôvodu by najspravodlivejším riešením boli predčasné voľby, ktoré nebudú vyhlásené ak ľudia nevydržia a nepodporia nás účasťou na týchto zhromaždeniach.

KV: Akú očakávate účasť?

JF: Viem, že sú už unavení a aj strácajú po politických rošádach aj prehľad a najviac ich zmiatlo neuvážené rozhodnutie mladých organizátorov v Bratislave pred dvomi týždňami. V čase, keď bolo treba ukázať varovný prst, oni zlyhali. Napriek tomu očakávame aspoň 50 ľudí. V opačnom prípade Andrej Danko, Béla Bugár a Andrej Hrnčiar sa môžu pokojne usmievať a hrať ďalej politický poker.

KV: Prečo sa podujatie uskutoční vo štvrtok a nie v piatok ako tomu bolo doteraz?

JF: Tento týždeň sa stretneme vo štvrtok kvôli Bratislave a aj väčšine miest na Slovensku, ktoré tak museli urobiť z organizačných dôvodov.

KV: Čo Vás viedlo k tomu, že ste prevzali iniciatívu a rozhodli ste sa zorganizovať sériu protestov v našom meste?

JF: Krátko po tej otrasnej udalosti som uvažoval, ako si uctiť čo najdôstojnejšie pamiatku Martinky a Janka. Vtedy mi zavolal pán Bohuslav Beňo a spoločne sme sa rozhodli, že aj v našom meste sa pridáme k tejto celoslovenskej aktivite. Tak ako v roku 1989, keď nám vládli mentálni predchodcovia dnešných smerákov, tak aj v roku 1998 keď vyvádzal Mečiar a jeho partia , nemohli sme zostať ticho.

KV: Kto Vám s organizáciou protestov pomáha?

JF: K nám dvom sme prizvali na pomoc pána Eugena Kádera, ktorý nám po treťom stretnutí po dohode prestal v organizácií pomáhať. Niektoré otázky konzultujem aj s mladými v našom okrese a budem rád, keď to po nás postupne preberú. Veľmi ochotný bol aj nám pomohol pán Ivan Vredík.

KV: Do kedy ste odhodlaný pokračovať v organizovaní týchto protestov?

JF: To nezáleží od nás, ale od ochoty ľudí, či budú ďalej chodiť na protestné zhromaždenia. Politikom sa z funkcií nechce odísť a celú záležitosť chcú zahrať do stratena. Vsadili na to, že to ľudí raz prestane baviť. Keby som mal hovoriť za seba, tak budem v podobných aktivitách pokračovať každý týždeň až do odchodu tejto nezodpovednej ,,biznis,, vlády. Táto partia politických obchodníkov bude musieť odísť a ten čas sa už blíži. Je to ich labutia pieseň.

Organizátor protestov vo Veľkom Krtíši Jozef Filkus je starostom obce Malé Zlievce. Vekom patrí už k staršej generácií, ale veľmi rád spolupracuje s mladými ľuďmi. Je aktívny športovec. Často, ale zatiaľ neúspešne poukazuje na stav všade prítomnej korupcie vo všetkých oblastiach spoločenského života.

 

Zdieľať príspevok
<< Späť k článkom