Novinky

ROZHOVOR S MLADOU SPISOVATEĽKOU Z VEĽKÉHO KRTÍŠA – SENTOU ANDOKOVOU

Téma:

Senta Andoková má 26 rokov, pochádza z Veľkého Krtíša a je začínajúca spisovateľka. Vo vydaveteľstve IKAR (Yoli) jej vyšla prvá knižka s názvom […]

Zdieľať príspevok

Senta Andoková má 26 rokov, pochádza z Veľkého Krtíša a je začínajúca spisovateľka. Vo vydaveteľstve IKAR (Yoli) jej vyšla prvá knižka s názvom Pod maskou.

Ako sedemnásťročná  po skončení gymnázia vo Veľkom Krtíši odišla do Prahy. Tam vyštudovala Institut ekonomickým studií na Karlovej univerzite a v Prahe aj zostala. Keďže ju písanie zatiaľ ešte, bohužiaľ, neživí, pracuje ako account manager v mediálnej agentúre, kde tvoria reklamné stratégie pre firmy.

 

 

 

 

 

 

Red.: Čo Ťa viedlo k písaniu? Kedy si prišla na to, že chceš byť spisovateľkou?

SA: Myslím si, že pokiaľ má človek na niečo aspoň trochu vlohy, tá činnosť si ho nájde tak nejak sama a pritiahne ho ako magnet. Ja som od malička zbožňovala príbehy a knižky, rada som tvorila básičky, slohy, pesničky. Keď som sa pustila do písania prvej knihy, hneď som vedela, že je to niečo, čo ma naozaj baví a čím by som sa chcela ideálne živiť.

Red.: Aké žánre píšeš?

SA: Najradšej mám trilery, detektívky, ľahšie horory… Skrátka všetky žánre, kde je napätie a najlepšie aj nejaká záhada. Týmto smerom sa uberá aj moja tvorba. Prvá knižka – Pod maskou – , ktorá mi vyšla, je detektívny triler pre mládež. Ďalšie pripravované záležitosti sú tiež v podobnom duchu.

Red.: Čo ťa inšpiruje?

SA: Inšpirujú ma všetky príbehy, s ktorými prichádzam do styku – knihy, seriály, filmy, ale samozrejme aj každodenný život a ľudia v ňom. Každý vymyslený príbeh má základ v skutočnosti. Aj obyčajné veci v sebe skrývajú neobyčajné detaily. Treba mať len nastražené uši a oči.

Red.: Aký máš vzťah k mestu Veľký Krtíš?

SA: Je to mesto, kde som vyrástla a strávila väčšinu svojho doterajšieho života. V Krtíši býva moja rodina, a teda sa tam vždy rada vraciam.

Red.: Keď sa vraciaš naspäť do svojho rodného mesta, na čo sa najviac tešíš?

SA: Samozrejme na rodinu, no a potom na prírodu a kľud. Tiež sa teším na to, že v Krtíši je všetko blízko a človek nemusí cestovať hodiny MHD. Výhoda veľkomesta tkvie v anonymite, no pokiaľ sa pohybujete príliš dlho v prostredí, kde sú si ľudia na uliciach cudzí, z času na čas potom oceníte príjemnú susedskú atmosféru.

Red.: Aké sú Tvoje obľúbené miesta v okrese?

SA: V detstve som vždy trávila veľkú časť letných prázdnin a víkendov u starých rodičov v Stredných Plachtinciach. Preto sú mi okrem mesta blízke aj plachtinské lúky, lesy a háje. Obľúbeným je tiež sídlisko, kde som vyrastala, pretože sa mi k nemu viaže množstvo pekných spomienok.

Red.: Je niečo, čo by si chcela zmeniť v meste Veľký Krtíš alebo v jeho okrese?

SA: Myslím si, že v poslednom čase sa v okrese mení veľmi veľa vecí k lepšiemu. Opravujú sa cesty, parky, vznikajú športoviská.  Samozrejme, tie zmeny prichádzajú postupne. Okrem zmeny tváre mesta by to však občas chcelo aj zmenu prístupu ľudí, aby vnímali tieto pozitívne impulzy silnejšie než tie negatívne.

Red.: Chystáš nejakú ďalšiu knihu?

SA: Áno, chystám a mám ju už viac-menej dokončenú. Bude to psychologicko-detektívny triler a dej by som zhrnula v stručnosti asi nejak nasledovne:

Bez stopy sa stratí malé dievča. Kniha sa začína tým, že pred domom istého Alberta zastane zásahová jednotka a ihneď zisťuje, že prípad sa vyvíja desivo zlým smerom. Dom je zvláštny (ako to už napovie pracovný názov knihy Preparátor) a zvláštne sú aj okolnosti zmiznutia malej Niny. Od tohto okamihu sa potom prenesieme dva dni naspäť a sledujeme ako dievča odišlo z domu, čo sa dialo v jej rodine, sledujeme policajné vyšetrovanie a výpovede svedkov, ktorí s Albertom vyrastali. Kam sa podelo dievča a je ešte nažive? Každý je podozrivý, každý je svojím spôsobom vinný. Ale komu pripíše vinu čitateľ? To je na ňom.

O Knihe „Pod Maskou“:

Pod maskou je príbeh o mladom bezdomovcovi Petrovi, ktorý sa potĺka ulicami Prahy a jeho jedinou oporou je bývalý učiteľ literatúry – tiež bezdomovec. Jedného dňa dostane Peter zhodou náhod možnosť začleniť sa do normálneho života. Dostane prácu, dokonca sa zamiluje, hoci nikto z jeho kolegov netuší, kým je v skutočnosti. Táto práca však Petra stojí pletky s podsvetím a on sa zamotá do medializovaného prípadu úmrtia známej popovej hviezdy. Sprvu splnený sen sa tak razom mení na nočnú moru.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdieľať príspevok
<< Späť k článkom