Novinky

Tradičné stavanie mája

Téma:

V piatok 27.4. v 16:30 sa obyvatelia Veľkého Krtíša stretnú pred Mestským kultúrnym strediskom za krásnym účelom – stavaním mája. Tradícia, ktorú […]

Zdieľať príspevok

V piatok 27.4. v 16:30 sa obyvatelia Veľkého Krtíša stretnú pred Mestským kultúrnym strediskom za krásnym účelom – stavaním mája. Tradícia, ktorú všeci poznáme a na ktorú sa vždy na jar tešíme. Koľko z vás ale vie, kde vznikla, prečo ju slávime práve takto a v tomto období?

Stavanie mája vzniklo už v období staroveku. Vtedy dávali ľudia máje pred svoj dom, aby ich ochránili pred zlými duchmi a chorobami. Máj je symbolom boja zimy s jarou alebo smrti so životom. Je to niekoľko metrov vysoký strom, väčšinou smrek alebo breza, ktorý sa zdobí stužkami a mašľami. V Slovanskej kultúre stavali poľnohospodári mladé stromčeky, aby mali hojnosť a dostatok plodov a krmiva. Neskôr stavali máje chlapci pod okná dievčatám, ktoré sa mali vydávať. Ak bol strom krivý alebo nepravidelne rozkošatený, bola to hanba pre dievča aj chlapca. Mládenci následne zahrali v každom dome, pred ktorým stál máj a vykrútili všetky ženy v dome. Tie im za to niečo dobré naliali.

Ale ako sa vraví, iný kraj, iný mrav. Preto sa aj táto tradícia líšia v rôznych čiastiach Slovenska. Ako ju zvyknete oslavovať vy?

Zdieľať príspevok
<< Späť k článkom