Novinky

Všetky (zlé) cesty vedú do Krtíša

Téma:

Podľa štatistík Ministerstva vnútra SR[1] o dopravnej nehodovosti a následkov zomrelo v roku 2017 pri dopravných nehodách 250 ľudí. K ťažkým zraneniam došlo až […]

Zdieľať príspevok

Podľa štatistík Ministerstva vnútra SR[1] o dopravnej nehodovosti a následkov zomrelo v roku 2017 pri dopravných nehodách 250 ľudí. K ťažkým zraneniam došlo až v 1127 prípadoch. Stav vozovky a jej bezpečnosť má na tomto smutnom fakte obrovský podiel.

Každý z nás, kto z času na čas vytiahne päty z Veľkého Krtíša si určite všimol, že na cestách ubudlo asfaltu. Tohtoročná zima preverila kvalitu vozoviek po všetkých smeroch. Staršie asfaltové koberce nevydržali a popraskali. V smere do Lučenca sme s redakciou narátali viac ako 120 kritických jám, ktoré by mohli spôsobiť poškodenie vozidla, či prípadnú ujmu na zdraví. Nedávno sme sa vybrali aj do Zvolena a na to čo sme na ceste uvideli sa nám ťažko hľadajú slová. Ani cesta do Levíc, či do Maďarska nie je príkladom priemernej vozovky v 21. storočí, ktorá sa nachádza v srdci vyspelej Európy.

Vyššie spomenuté cesty spadajú pod kompetenciu kraja a Slovenskej správy ciest. Jeden by povedal, že v tejto situácii nemôžeme urobiť nič iné ako čakať, kým sa uskutoční rekonštrukcia. Problémom však je, že stav ktorý sme popísali nie je záležitosťou jedného týždňa, či mesiaca ale viac ako polroka neriešenia už tak kritickej situácie.

Podľa analýzy okresného riaditeľstva Policajného zboru za obdobie od 01. 01. 2015 do 31. 12. 2017 o dopravných nehodách, boli zaevidované na križovatke ciest 1/75 a 11/527v meste Veľký Krtíš 4 dopravné nehody a 14 škodových událostí. Pri týchto dopravných nehodách nebola našťastie žiadna osoba usmrtená, žiadna nebola ťažko zranená a ľahko zranených bolo 7 osôb. Pri dopravných nehodách vznikla celkovo hmotná škoda vo výške 39,500,- EUR.

Mesto Veľký Krtíš sa preto z vlastnej iniciatívy rozhodlo veciam pomôcť a ešte 20. marca 2018 poslalo do Slovenskej správy ciest žiadosť o urýchlené riešenie stavu vozovky a zvýšenie bezpečnosti cestnej premávky.

Žiadosť o urýchlené riešenie stavu vozovky a zvýšenie bezpečnosti cestnej premávky zo dňa 20. marca 2018 adresovaná Slovenskej správe ciest odbor Investičný výstavba a správa ciest.

Rovnakú žiadosť poslalo zastúpenie nášho mesta dňa 21. marca 2018 aj Banskobystrickej regionálnej správe ciest.

Žiadosť o urýchlené riešenie stavu vozovky a zvýšenie bezpečnosti cestnej premávky zo dňa 21. marca 2018 adresovaná Banskobystrickej regionálnej správe ciest.

Tento proaktívny prístup sa našej redakcii mimoriadne páči a rozhodli sme sa ho podporiť. Pripravili sme pre Vás grafiku s fotografiami reálnych jám, ktoré sa nachádzajú na predmetných cestách vedúcich z a do Veľkého Krtíša s vtipnými nápismi. Grafika je vytvorená v presných rozmeroch titulnej fotografie na Facebooku.

Zmeňme si spoločne titulné fotografie na našich profiloch a vyjadrime tak nespokojnosť s pomalým riešením stavu a bezpečnosti vozoviek, ktoré vedú do nášho mesta ako aj s prípadným provizórnym riešením v plátaní niečoho, čo sa už ani nedá nazvať cestou.

Titulné fotografie s ironickými nápismi si môžete stiahnuť nižšie:

 

 

________________________________________________________________________________

[1] Zdroj: https://www.minv.sk/swift_data/source/policia/dopravna_policia/dn/prezentacie_dbs_2014_2015_a_2016/2017/Vyhodnotenie%20DBS%20za%20rok%202017%20-%20definitivna%20ISDN%2017.%2002.%202018.pdf

Zdieľať príspevok
<< Späť k článkom