Novinky

Významný objav v parku Hôrka

Téma:

Pri nedávnej rekonštrukcii vo veľkokrtíšskom Parku Hôrka robotníci omylom odkryli praveké stavby. Zhotoviteľ stavby ešte v lete minulého roka privolal […]

Zdieľať príspevok

Pri nedávnej rekonštrukcii vo veľkokrtíšskom Parku Hôrka robotníci omylom odkryli praveké stavby. Zhotoviteľ stavby ešte v lete minulého roka privolal miestnych archeológov. Tým však chýbalo technické vybavenie, ktorým by bolo možné určiť vek odkrytých zrúcanín a artefaktov. Združenie miestnych archeológov preto koncom minulého roka požiadalo o pomoc Americkú asociáciu archeológov, ktorí žiadosti vyhoveli a do metropoly južného Slovenska poslali svojich najlepších odborníkov. Tí začiatkom marca 2019 karbónovou metódou určili vek objavených historických prameňov na neuveriteľných 10 000 rokov p.n.l.!

Veľký Krtíš sa tak dostal do pozornosti svetovej vedeckej obce. Vedci z celého sveta v posledných dňoch analyzujú artefakty, ktoré boli v priebehu minulých mesiacoch odkryté. Podľa dostupných informácií išlo o praveké obydlie kmeňa tzv. Krtíšancov, ktorí tu v tej dobe žili. Tento objav posúva históriu mesta na úplne inú úroveň. Len nedávno mesto oslavovalo 50. výročie založenia. Po najnovších vedeckých zisteniach je však namieste zvážiť, či by nebolo vhodné v lete tohto roku usporiadať oslavy 10 000. výročia prvej zmienky o Krtíši.

Primátor mesta hovorí o malom zázraku: „Vždy som vedel, že naše mesto je výnimočné. Preto som sa tu rozhodol žiť a založiť si tu rodinu. Keď sme plánovali rekonštrukciu Horičky, ani vo sne mi nenapadlo, že to pre mesto prinesie takéto ovocie. Teším sa a opäť raz o sebe nechám počuť, že som hrdým Krtíšancom.“

A akí boli pravekí Krtíšanci? V ruinách usadlosti sa našlo množstvo artefaktov, ktoré nám naznačujú, ako mohli pravekí Krtíšanci žiť. Dnes už z dostupných zdrojov vieme, že Krtíšanci sa v roku 10 000 p.n.l. prevažne živili pestovaním viniča a produkciou vína, ktoré hrdo vyvážali až do ďalekej Mezopotámie. V nálezisku sa našli aj nejaké tie krompáče a kladivá, ktoré naznačujú, že už starí Krtíšanci ťažili uhlie v dnes už zatvorenej Bani Dolina. Zo športu sa Krtíšanci venovali najmä pravekému futbalu, hokejbalu, hokeju, tenisu, karate (v praveku sa súperilo na život a na smrť) a plávaniu.

Milí Krtíšania, aj keď je park Hôrka isto plný prekvapení a záhad, táto ostane iba aprílovým žartíkom. Prajeme pekný deň!

 

Zdieľať príspevok
<< Späť k článkom