Novinky
Zmena pravidiel ambulantných pohotovostí a jej dopad na okres Veľký Krtíš
Po medializovaní útržkovitých správ o zmenách vo veci ambulantných pohotovostí na facebookovej stránke známeho krtíšskeho týždenníka vypukla v komentároch pod viacerými príspevkami hystéria. Rozhodli sme sa teda zistiť, kde je pravda a oslovili sme v tejto veci obe strany.
Čo sa vlastne mení na pohotovostných službách?
V nedeľu 1.7. 2018 sa dostanú do platnosti nové pravidlá ambulantných pohotovostí. Doteraz ambulantné pohotovosti fungovali od poobedia do 7:00 rána, po zmene budú ambulantné pohotovosti pre menej závažné prípady počas pracovných dní otvorené od 16:00 do 22:00, cez víkend a sviatky od 7:00 do 22:00. Okrem toho od 15. júna 2018 je pohotovostná lekáreň v každom okrese otvorená do 22.30. Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ SR) vychádza v ústrety pacientom, aby sa dostali k svojim liekom a nemuseli čakať do nasledujúceho dňa. Príslušný vyšší územný celok určí, ktorá lekáreň v danom okrese bude mať pohotovostnú službu.
Stanovisko Ministerstva zdravotníctva SR o vykonaných zmenách:
„Doterajší systém poskytovania ambulantnej pohotovosti fungoval s veľkými problémami a lekári žiadali zmenu mnoho rokov. Ministerstvo zdravotníctva preto pripravilo zmeny v spolupráci s odbornými spoločnosťami ako aj s hlavnými odborníkmi MZ SR pre odbor pediatrie a všeobecného lekárstva. Nový systém odstráni neúmerné preťažovanie lekárov, ktorí po službe v ambulancii strávili na pohotovosti celú noc, hoci čakáreň bola často prázdna, a ráno unavení zase nastupovali do práce v ambulanciách.“
Bude Veľký Krtíš definitívne bez detskej pohotovosti?
Ministerstvo zdravotníctva uverejnilo zoznam nových pohotovostí, z ktorého po ukončení prvého výberového konania vyplýva, že vo Veľkom Krtíši a Lučenci nebude ambulantná pohotovosť pre deti a mládež. Tento zoznam je však priebežne aktualizovaný Ministerstvom zdravotníctva a situácia sa ešte môže zmeniť. Stále totiž prebieha druhé kolo výberového konania na výber organizátorov ambulantnej pohotovostnej služby.
Poplach na sociálnej sieti
Na sociálnych sieťach tieto zmeny vyvolali veľký rozruch. Verejnosť na ne reagovala prostredníctvom komentárov pod článkami týkajúcich sa tejto problematiky. Nižšie ponúkame vybrané anonymizované komentáre, pod ktoré pripájame vyjadrenia z webu Ministerstva zdravotníctva:
Ministerstvo zdravotníctva: Pri vážnych stavoch je pacientom k dispozícii ústavná pohotovostná služba v nemocniciach a vozidlá záchrannej zdravotnej služby, ktoré poskytujú nepretržitú neodkladnú zdravotnú starostlivosť pri náhlej zmene zdravotného stavu.
Ministerstvo zdravotníctva: Ambulantná pohotovostná služba nie je pre ťažké stavy, ako napríklad infarkty alebo vážne zranenia, o takýchto pacientov je bezodkladne postarané na urgentných príjmoch nemocniciach, v prípade potreby sa priamo volá záchranka
Oficiálne stanovisko Subregionálnej lekárskej komory vo Veľkom Krtíši
Na stanovisko sme sa opýtali aj MUDr. Mileny Noskovej zo Subregionálnej lekárskej komory vo Veľkom Krtíši (SRLK VK), ktorá nám vysvetlila situáciu vo Veľkom Krtíši:
„V okrese Veľký Krtíš je nás dokopy osem lekárov pediatrov. Z toho štyria sú už niekoľko rokov v dôchodkovom veku. Za minulý kalendárny rok sme odpracovali v nadčasových hodinách viac ako štyristo hodín. Keď si to prepočítate, tak zistíte, že sme nepracovali dvanásť mesiacov, ale až štrnásť mesiacov za rok. Tak, ako majú fyzické limity naši pacienti, máme ich aj my. Sme vyčerpaní a unavení. Na druhej strane si plne uvedomujeme, kde je naše miesto a prečo sme si toto povolanie vybrali. Máme radi svoju prácu aj svojich pacientov, ale už skutočne nevládzeme. S kolegami sme sa spoliehali na to, že najbližšia Ambulantná pohotovostná služba (APS) bude v Lučenci. V prvom kole to však stroskotalo, pravdepodobne niekde na prevzatí dočasného poverenia organizovať APS v Lučenci. Rada by som povedala, že nejde o definitívnu situáciu. Verím, že sa po druhom kole výberových konaní, t.j. začiatkom augusta situácia vyrieši.“
Čo bude nasledovať?
Takže nikto nebude zomierať, pretože sa s veľkou pravdepodobnosťou situácia vyrieši. Navyše, aj keby sme vo Veľkom Krtíši nemali APS, tak existujú alternatívy, o ktorých sme písali. S nachladnutím asi na urgente nepochodíme, ale všetko vážne sa bude riešiť. Nikto určite nemá záujem na zabíjaní detičiek. Na druhej strane sa na nedostatku lekárov naplno prejavujú dlhodobé systémové problémy, ktoré sú prítomné na celom Slovensku. Starších lekárov u nás nemá kto nahradiť. Mladí pediatri o prácu v tomto okrese nemajú záujem a začarovaný kruh sa tak uzatvára. Na tieto problémy sa už dlhodobo poukazuje a zdá sa, že sa budú musieť akútne riešiť.
Zdroj: http://www.health.gov.sk/?pohotovosti-po-novom
<< Späť k článkom